Organizacja pogrzebu krok po kroku

Organizacja pogrzebu i załatwianie wszystkich formalności nie należą do najłatwiejszych, zwłaszcza podczas odczuwania trudnych emocji. Zrozumiałe jest, że utrata bliskiej osoby bywa bolesna i na boczny tor schodzą wszystkie inne sprawy. Z pogrzebem nie można jednak zwlekać. W takiej sytuacji warto skorzystać z usług zakładu pogrzebowego, który krok po kroku przeprowadzi rodzinę przez proces organizacji pogrzebu.

Karta zgonu – i co dalej?

Podstawą do rozpoczęcia jakichkolwiek działań związanych z organizacją ceremonii pogrzebowej jest otrzymanie od osoby stwierdzającej śmierć tak zwanej karty zgonu. Jeżeli osoba zmarła w domu, to konieczne będzie wezwanie lekarza. Jeśli zgon nastąpił w szpitalu, to karta wypisywana jest na miejscu. Warto jednak zauważyć, że już w tym momencie zaczyna się praca dla zakładu pogrzebowego. Otrzymując kartę zgonu, rodzina zmarłego zobowiązana jest do zabrania zwłok ze szpitala.

Kolejnym ważnym krokiem jest załatwienie formalności w Urzędzie Stanu Cywilnego. Zgłoszenie zgonu powinno być dokonane przez osobę spokrewnioną. Jeżeli nie ma takiej możliwości, to zgłoszenie odbywa się z udziałem osób, które znalazły ciało.

Rola zakładu pogrzebowego

Na tym etapie wszelkie sprawy można powierzyć zakładowi pogrzebowemu, który zajmie się:

 -przygotowaniem i rozwieszeniem klepsydr,

 -organizacją trumny lub urny (w przypadku kremacji),

 -zamówieniem kwiatów na grób.

Rodzina zmarłego ma także szansę na zasiłek pogrzebowy, który pokryje wszystkie wydatki związane z organizacją ceremonii pogrzebowej. Kwestia ta może zostać powierzona zakładowi pogrzebowemu, podobnie jak złożenie wniosku o wydanie Aktu Zgonu. Jeżeli dom pogrzebowy oferuje swoim klientom takie usługi, można spodziewać się, że jest to profesjonalna firma z ogromnym doświadczeniem.

Bardzo ważne jest wyznaczenie miejsca, w którym zmarły zostanie pochowany. Zdarza się, że wybierane są istniejące już grobowce. Może jednak dojść do sytuacji, że taki grób będzie już zajęty i konieczne będzie wyszukanie innego rozwiązania. Dlatego warto zwrócić na to uwagę.

Ostatnim krokiem jest ustalenie szczegółów ceremonii w kościele i na cmentarzu. Na życzenie rodziny zakład pogrzebowy może zorganizować oprawę muzyczną, wygłosić mowę lub poprosić o nieskładanie kondolencji, co zdarza się obecnie coraz częściej.  

 Wróć na bloga